Slovenská strela zamířila do nového depa

Slovenská strela zamířila do nového depa

Mezi deset projektů oceněných prestižním celorepublikovým titulem Stavba roku 2021 patří také nový depozitář pro legendární vlak Slovenská strela, který našel během minulého roku moderní zázemí přímo v areálu kopřivnické automobilky Tatra Trucks. Právě ona se stala hlavním hybatelem rekonstrukce historického vlaku a byla rovněž investorem a iniciátorem výstavby depozitáře.

„Slovenská strela byla před jedenácti lety vyhlášena národní kulturní památkou. Také proto jsme se jako vlastník tohoto unikátního stroje rozhodli pro jeho kompletní renovaci, ale také pro nákladnou výstavbu jejího nového depozitáře. Slovenská strela má teď důstojné umístění, které zaujalo i odbornou veřejnost,“ uvedl Pavel Lazar, generální ředitel společnosti Tatra Trucks, která nový depozitář pro prvorepublikový rychlovlak oficiálně otevřela v květnu minulého roku. Na podzim pak společně s architektem a projektanty získala titul Stavba roku 2021.

A to zejména proto, že Slovenská strela se jakožto výjimečný nositel dlouholeté tradice výroby dopravních prostředků v Kopřivnici po letech konečně dočkala důstojného a kvalitního zázemí, ve kterém může nejen naplno prezentovat své aerodynamické tvary, ale také se oddávat potřebné údržbě. Kromě novostavby depozitáře se autorský tým zhostil také úkolu vytvořit kultivovaný veřejný prostor mezi novým objektem a stávající průmyslovou halou, která byla zrekonstruována pro změnu na Muzeum nákladních automobilů.

Tomuto záměru museli přizpůsobit rovněž linii kolejové vlečky, po které vlak do depa přijíždí. Ve výsledku na místě vzniklo trychtýřovité náměstí, které je ve směru od parkoviště nástupním prostorem do depozitáře i sousedního muzea. Samotný depozitář se na první pohled vyznačuje tvarem lichoběžníku s industriální ocelovou konstrukcí vyplněnou skleněnými fasádními panely i s atypickým zastřešením, které zároveň funguje jako stínění z exponované jihozápadní strany. Transparentní není pouze zadní betonová stěna s vysokými vraty, kterými vlak do objektu vjíždí.

Ideální podmínky

„Vyrovnat jsme se museli také s výškovými rozdíly terénu v místech, kde dříve bývala nákladní rampa. Proto nakonec mohou návštěvníci uvnitř expozice z jedné strany přijít k vlaku z úrovně kolejí a z druhé strany zase z úrovně nástupiště. To vnímám jako přidanou hodnotu,“ vysvětlil architekt Jiří Liškutín, podle kterého je důležité, že Slovenská strela je něco víc než
„jen“ statický exponát. Po otevření průčelních skleněných vrat totiž může vyjet z depozitáře o několik metrů ven směrem do náměstí. Přitáhne tak k sobě ještě více pozornosti, což byl jeden z hlavních záměrů.

Ostatně lidé mohou Slovenskou strelu obdivovat přes skleněnou fasádu třeba jen zvenčí, pokud zrovna nemají náladu si koupit vstupenku a vstoupit přímo do depa. „Celou stavbu bych přirovnal k divadelní scéně. Všechny prvky jsou laděny do černé barvy, takže pozornost na sebe prakticky ze všech stran přitahuje pouze vlak. V podobném duchu byla navržena i budova sousedního muzea, ve kterém jsou vystavena nákladní auta,“ podotkl architekt s tím, že společně s kolegy se intenzivně věnovali i výběru vhodného bezpečnostního a protislunečního zasklení, které bylo na jihozápadní straně doplněno o automatické rolety.

„Jedním z našich cílů bylo vytvořit v depozitáři stabilní vnitřní klima bez kolísání teplot nebo kondenzace vlhkosti, která se může projevit korozí ocelových prvků. Díky kombinaci teplovzdušného vytápění a systému chlazení jsme docílili teplot od 15 do maximálně 25 stupňů Celsia, což bude vlaku dlouhodobě pomáhat,“ upřesnil hlavní projektant Ladislav Zahradníček z ostravské firmy Atris. Důležité bylo docílit nejen ideálních vnitřních podmínek, ale i absolutní přesnosti při montáži šroubované ocelové konstrukce se zhruba 9 metrů vysokými subtilními sloupy a masivním rámem střechy, která je zateplena a finálně pokryta hydroizolační EPDM fólií.

„Naší výhodou bylo, že jsme celou stavbu vedli od návrhu až do realizace, takže jsme si přesnost a rovinatost ocelové konstrukce mohli opravdu pečlivě pohlídat. Trochu jsme se s tím potrápili, ale myslím si, že to nakonec dobře dopadlo,“ doplnil hlavní projektant. Ocenil rovněž kvalitní spolupráci s realizační firmou PS Brno i se zástupci společnosti Tatra Trucks, která mimo jiné zajistila obnovu přibližně dvoukilometrového úseku železniční vlečky tak, aby se Slovenská strela mohla vrátit i do veřejného provozu na různých tratích.

Cena, která potěší

Titul Stavba roku 2021 byl autorům depozitáře udělen především za vytvoření moderního, velkorysého a důstojného prostředí pro unikátní technickou národní kulturní památku. „Vnímáme to jako velice prestižní ocenění, které hodně potěší. A to zvláště v tak náročné době, jaká nastala během posledních dvou let. Stejně tak máme radost z toho, že jsme mohli být součástí projektu evropského významu, kterým Slovenská strela bezesporu je,“ dodal Ladislav Zahradníček. Jeho tým s kopřivnickou automobilkou spolupracoval i na projektu Muzea nákladních automobilů, které bylo otevřeno v listopadu. Technické skvosty v čele se Slovenskou strelou se tak staly součástí zcela nového výstavního areálu, který vznikl přestavbou bývalé tatrovácké slévárny a úpravou přilehlých pozemků.

Ing. Lumír Peřich
Autor
Certifikovaný školitel instalace střešních systémů EPDM
Lumír se specializuje na střešní hydroizolace, materiály EPDM a moderní stavební technologie. Díky bohatým zkušenostem v oboru poskytuje odborné poradenství a školení jak pro profesionály, tak i pro koncové zákazníky.

Zajímá vás více informací o EPDM fólii nebo byste chtěli nezávaznou kalkulaci? Dejte nám vědět přes formulář a my se vám do dvou dnů ozveme.

Jsme firma MADT

Česká firma specializující se na moderní střešní technologie. Zaměřujeme se na distribuci a instalaci EPDM fólií.

Instalujete střechy? Přidejte moderní a kvalitní střešní technologie do nabídky, jako náš partner.

Zeptejte se nás na fólie EPDM

Máte zájem o více informací nebo kalkulaci? Ozveme se do 2 dnů.

    Jméno a příjmení*

    E-mail

    Telefon

    Lokalita stavby*

    Dotaz či požadavek